Nové antigénové rýchlotesty na COVID-19 s vysoko presnými výsledkami dostupné na slovenskom trhu

Nemeckí špecialisti zo spoločnosti nal von minden vyvinuli nové antigénové testy, ktoré v porovnaní s terajšími testami vynikajú v rýchlosti a v jednoduchosti použitia. Certifikované testy NADAL® COVID-19 na rýchlu diagnostiku nového koronavírusu boli koncom augusta schválené v EÚ a spoločnosť SLOVCARE ich prináša na Slovensko.

Špecialisti na medicínsku diagnostiku zo spoločnosti nal von minden z nemeckého Moersu vyvinuli rýchly antigénový test na identifikáciu nového koronavírusu. Ako tvrdí Roland Meißner, výkonný riaditeľ spoločnosti: „Vďaka antigénovému testu NADAL® COVID-19 umožňujeme testovať širokú verejnosť. Na ochorenie tak môže byť testovaných mnohonásobne viac ľudí ako doteraz a možno tak odbremeniť laboratóriá.“

V domovoch dôchodcov, nemocniciach, školách a v podobných zariadeniach by podľa Meißnera mohli nájsť nové korona-rýchlotesty uplatnenie. Taktiež dodáva, že vďaka rýchlotestom môžu spoločnosti otestovať všetkých svojich zamestnancov.

anitgénové-rýchlotesty-COVID-19

Antigénové rýchlotesty NADAL® COVID-19

Pre diagnostiku koronavírusu je vývoj antigénových rýchlotestov obrovským pokrokom. Ich prednosťou je takmer 100-percenté potvrdenie alebo vyvrátenie ochorenia COVID-19 (pri vysokej vírusovej záťaži). Prevedenie rýchlotestu trvá 15 – 30 minút a na vyhodnotenie ho netreba zasielať do laboratórií. Test sa vykonáva profesionálnou technikou in vitro, prostredníctvom zaškoleného zdravotníckeho personálu podľa návodu na použitie.

Pripravení na druhú vlnu koronavírusu

Vývoj antigénových rýchlotestov NADAL® je veľkým progresom v diagnostike ochorenia COVID-19 a podľa R. Meißnera môže byť záchranou pre laboratóriá: „Laboratóriá v súčasnosti nestíhajú a treba im pomôcť. Okrem toho je na obzore medzinárodný nedostatok činidiel. S tým môže pomôcť náš rýchlotest, ktorý diagnostikuje pacientov IN VITRO − pomocou skúmaviek. Tým sa eliminuje súčasný diagnostický deficit ochorenia COVID-19.“

Rýchly a spoľahlivý test

Antigénový test NADAL® prináša hneď niekoľko výhod: prvou je rýchlosť. Výsledok je hotový do 15 minút priamo na mieste testovania − nie je potrebné posielať ho do laboratória. Ďalšou prednosťou sú jeho výkonové parametre − diagnostická špecificita viac ako 99,9 percent a diagnostická senzitivita 97,56 percent. Špecificita alebo špecifickosť je v medicíne schopnosť potvrdiť alebo vyvrátiť ochorenie organizmu. Senzitivita, inak povedané citlivosť testu, vyjadruje úspešnosť, s akou test zachytí prítomnosť sledovaného ochorenia u testovaného. Ďalšou výhodou nového rýchlotestu je cena. Stojí iba zlomok z ceny testov, ktoré sa používali doteraz, a ktoré sa musia vyhodnocovať v laboratóriu.

Princíp testovania

Tento antigénový rýchlotest sa vykonáva výterom z hltanu (cez ústnu dutinu) alebo nosohltanu (cez nos). Ten je koncentrovaný s tlmivým roztokom (činidlom) a potom pipetovaný na testovaciu kazetu. Ľahko čitateľný výsledok sa do 15 minút zobrazí na testovacej kazete. Tento rýchlotest priamo vykazuje špecifickú vírusovú zložku: takzvaný nukleokapsidový proteín. Tento proteín pokrýva vírusovú RNA (kyselina ribonukleová) koronavírusu. Pre porovnanie: laboratórne PCR testy (PCR = polymerázová reťazová reakcia) vykazujú vírusovú RNA.

Roland Meißner považuje PCR testy stále za najcitlivejšiu metódu na detekciu koronavírusu. Antigénové testy vyžadujú pre pozitívny výsledok mierne vyššiu vírusovú záťaž. Ak ale vírus zasiahne, viete to práve antigénovou diagnostikou okamžite. Preto majú antigénové rýchlotesty NADAL® COVID-19 najlepšie uplatnenie v epicentrách koronavírusu.

Presný postup vykonania testu s vyhodnotením nájdete na hlavnej stránke v časti Použitie.

Antigénové testy ako vhodná prevencia

Vďaka antigénovým rýchlotestom bolo možné veľmi rýchlo a efektívne identifikovať ľudí infikovaných koronavírusom, najmä tých najväčších šíriteľov (s najväčšou vírusovou záťažou) a okamžite prijať vhodné protipandemické opatrenia, akým je napríklad karanténa. Meißner: „Antigénový rýchlotest NADAL® COVID-19 je pre Európu výborným nástrojom na prevenciu. Možno tak zabrániť kritickým stavom, ako napríklad v USA.“

Nezabúdajme, že včasná a presná diagnostika vírusu hrá v spomaľovaní pandémie dôležitú úlohu. S novými antigénovými rýchlotestami NADAL® COVID-19 sa môžeme hromadne testovať a zabrániť tak šíreniu nebezpečného koronavírusu.

Všetky dôležité informácie o antigénovom rýchloteste sa dozviete v časti RÝCHLOTEST.